Nauka Jazdy Konnej

Zawsze marzyłeś o jeździe konnej? Kochasz konie i zawsze chciałeś mieć z nimi do czynienia? Czy może po prostu szukasz jakiegoś nowego sposobu na spędzenie czasu wolnego i jeździectwo to coś czego chciałbyś spróbować? Bez względu na Twój motyw Jazda Konna jest czymś czego warto doświadczyć! Może się okazać, że całkowicie odmieni to Twoje życie i stanie się pasją na lata.

Aby zacząć naukę jazdy konnej wystarczy posiadać:

 • Szczere chęci do spróbowania czegoś nowego
 • Dobre pozytywne nastawienie
 • Uśmiech na twarzy

Resztę potrzebnych rzeczy znajdziemy, nic się nie martw 🙂

Stajnia u Lisków oferuje lekcje jazdy konnej dla najmłodszych jak i dla dorosłych osób. Rozpoczynając od zapoznania się z końmi, wsiadania na konia, oprowadzanek/lonżowania czy zwykłego stępu, kończąc na galopie w terenie. Jeśli szukasz nowych wrażeń, chcesz spełnić swoje marzenia lub po prostu jesteś ciekaw jak to wygląda – zapraszamy Cię do naszej Stajni…

Jazda konna – dla kogo?

Dla kogo jest jazda konna? Naukę jazdy konnej może zacząć praktycznie każda osoba która wyrazi do tego chęci. Jest to aktywność która rozwija człowieka w wielu aspektach, przez co według nas każdy powinien jej spróbować.

Optymalny wiek aby rozpocząć naukę jazdy konnej to 7-8 lat. Dziecko jest już wtedy na tyle rozwinięte fizycznie i psychicznie, że jest w stanie wytrzymać ok. półgodzinną lekcję w skupieniu.

Na szczęście w jeździectwie nie ma górnych ograniczeń wiekowych i można zacząć jeździć konno w każdym wieku!

Bo największe szczęście na końskim leży grzbiecie…

Zalety Jazdy Konnej

Popularność jeździectwa rośnie z roku na rok. Duża ilość osób wybiera właśnie taki sposób aktywnego spędzania czasu wolnego. Jazda konna wpływa bardzo pozytywnie na naszą kondycję fizyczną (angażuje prawie wszystkie mięsnie naszego ciała – nawet te, o których istnieniu nie mieliśmy zielonego pojęcia) oraz na kondycję psychiczną.

A więc najważniejsze korzyści z Jazdy Konnej to m.in.:

  R

  poprawia koordynację ruchową oraz rozwija wiele grup mięśni - nie tylko nóg, ale również górnej partii ciała,

  R

  korzystnie wpływa na układ kostno-mięśniowy oraz sercowo-naczyniowy,

  R

  usprawnia trawienie i pracę wątroby.

  R

  pomaga w utrzymywaniu prostych pleców - jest zalecana do poprawy postawy oraz mięśni grzbietu i kręgosłupa,

  R

  poprawia samopoczucie,

  R

  redukuje stres i napięcia,

  R

  wzmacnia ciało i wyszczupla sylwetkę,

  R

  bliski kontakt z koniem oraz nawiązanie z nim więzi,

  R

  aktywny wypoczynek na łonie natury i świeżym powietrzu,

  R

  możliwość zaprzyjaźnienia się i złapania kontaktów z innymi pasjonatami jazdy konnej 🙂

  Warto dodać, że sport ten uprawia się cały rok, bez względu na warunki pogodowe i terenowe. Jazda konna pozytywnie wpływa na wydolność aerobową, zmniejsza otyłość, polepsza sile mięśni oraz sprawność fizyczną. Działa ona również na zdrowie psychiczne i społeczne. Jeźdźcy mają kontakt z koniem co wpływa na integracje poznawczą, społeczną i emocjonalną. Wyjazdy w teren dają nam dodatkową możliwość obcowania z przyrodą. Jeźdźcy uczą się dyscypliny utrzymania porządku, są odpowiedzialni za siebie i za konia.

  Etapy nauki Jazdy Konnej

  Jeździectwo jest bardzo złożonym sportem, na który składa się wiele elementów i wiele etapów nauki, zaczynając od bycia oprowadzanym, a kończąc na wyjazdach na przeróżne zawody jeździeckie.

  Podczas początkowych lekcji nauczysz się takich rzeczy jak obchodzenie się z koniem, pielęgnacja konia, podstawowe zagadnienia na temat sprzętu jeździeckiego, ogólna wiedza na temat koni, następnie przychodzi czas na oprowadzanki, lonżowanie, oraz pierwszą jazdę samodzielnie w siodle!

  Z powodu złożoności jaka cechuje naukę jazdy konnej, nie da się niestety jednoznacznie określić ile zajmie opanowanie przez danego jeźdźca podstaw. Każdy ma inne cechy oraz inne predyspozycje i jedna osoba może opanować technikę szybciej, a druga trochę wolniej… Niektóre osoby już po kilku lekcjach są w stanie wyjechać w teren. Zazwyczaj jednak opanowanie podstaw zajmuje kilka tygodni. 

  Kiedy poczujemy, że łapiemy równowagę w siodle w stępie, kłusie i galopie, jazda na lonży nie będzie nam już niezbędna. Następnym krokiem jest ćwiczenie swoich umiejętności technicznych na placu oraz wyjeżdżanie w teren. 

  Wyjazd w teren najczęściej ma formę spaceru po lesie i okolicach na końskim grzbiecie oraz z instruktorem obok nas. Ważnym jest aby oby dwie formy treningu rozwijały się w miarę równomiernie i przeplatały się między sobą. Na placu dopracowujemy kwestie techniczne, w plenerze za to oswajamy się z różnymi naturalnymi sytuacjami 🙂

   Zapraszamy do kontaktu

  Dane Kontaktowe

  Adres: Laski 1a, 26-670 Pionki

  Numer Telefonu: 606 983 693

  E-mail: kontakt@stajniauliskow.pl

  zgoda